C.K.A. BENEFIT SHOW

Championship Show

Saturday 12th August 2017

Judges:-

Maree McKenzie (Auckland) Toys

Gordon Rumpler (Napier) Terriers & Non Sporting

Wayne McGrath (Australia) Gundogs

Lavinia MacKenzie-Goodwin (Auckland) Hounds

Heather Tee (Timaru) Working

 Kathy Smith (Australia) Utility

 Chris Graham (Christchurch) Best in Show

Best in Show

NZ Sup. Ch. Gwyndara Leave Me Breathless (Imp. Aust.) (Irish Setter)

owned by Mark Lawrence, Cathrine McManus & Trevor and Leanne Jones)

 

Reserve Best in Show

Aust. Ch. Briarmist Lone Ranger (Imp. Aust.) (Dachshund Std Long Coat) owned by Beth Warman & Jim and Lyndall Black

Best Baby Puppy in Show

Astre Ace Of Spades (French Bulldog) owned by M. Andrews & C. Hoeben

Best Puppy in Show

Benbridge Here Comes The Sun (Whippet) owned by Hank Faifua & Tony Fox

Best Junior in Show

Fleetwood Siena (Irish Wolfhound) owned by Jenny Benjamin

Best Intermediate in Show

 NZ Ch. Peasblossom Poet (Imp. UK) (Eng. Springer Spaniel) owned by Nigel & Robynne Trainor

Best New Zealand Bred in Show

Ch. Moonstar Dream Weaver (Border Collie) owned by Cherie Hill

Best Open in Show

NZ Sup. Ch. Gwyndara Leave Me Breathless (Imp. Aust.) (Irish Setter) owned by Mark Lawrence, Cathrine McManus & Trevor and Leanne Jones)

 

Best Toy

NZ Ch. Zipadedoda Top Gun (Imp. Aust.) (Bichon Frise) owned by Gerard & Jo Price & Julia Jeffrey

Best Terrier

Cantab Rum On The Rocks (Staffordshire Bull Terrier) owned by R. Hayton

Best Gundog

NZ Sup. Ch. Gwyndara Leave Me Breathless (Imp. Aust.) (Irish Setter) owned by Mark Lawrence, Cathrine McManus & Trevor and Leanne Jones)

Best Hound

Aust. Ch. Briarmist Lone Ranger (Imp. Aust.) (Dachshund Std Long Coat) owned by Beth Warman & Jim and Lyndall Black

Best Working Dog

Ch. Moonstar Dream Weaver (Border Collie) owned by Cherie Hill

Best Utility

Ch. Revell Tis Balou's Reign at Straumburg (Rottweiler) owned by Mike Bell & Amy Nicholson

Best Non Sporting

NZ Ch. Pacaway Tearz From Heaven at Zolandia (Dalmatian) owned by Pam Norman

Sunday 13th August 2017

Judges:-

Gordon Rumpler (Napier) Toys & Working Dogs

Chris Graham (Christchurch) Terriers & Great Danes

Lavinia MacKenzie-Goodwin (Auckland) Gundogs

Heather Tee (Timaru) Hounds

 Maree McKenzie (Auckland) Utility

Kathy Smith (Australia) Non Sporting less Great Danes

 Maree McKenzie (Auckland) Best in Show

Best in Show

Ch. Melandar Fire And Ice (Siberian Husky) owned by Shona Prebble & Zarnia Cross

 

Reserve Best in Show

Arjuna Get A Little High at Kana-Ka  (Whippet) owned by Jackie Newton-Williams

Best Baby Puppy in Show

Arangold Pitch Black Journey (Flat Coat Retriever) owned by M. Coombes & R. Hean Coombes

Best Puppy in Show

Our Bertie of Pentaki (Dachshund Min. Smooth) owned by Martin Hewitt

Best Junior in Show

Arjuna Get A Little High at Kana-Ka  (Whippet) owned by Jackie Newton-Williams

Best Intermediate in Show

 Tamsam An Addictive Habit (Fox Terrier Smooth) owned by Sue Seddon & Pat Plimmer

Best New Zealand Bred in Show

Ch. Kursharn Golden Witch (Samoyed) owned by Mary & Julie Wells

Best Open in Show

Ch. Melandar Fire And Ice (Siberian Husky) owned by Shona Prebble & Zarnia Cross

Best Toy

Aust. Ch. Wongan Stand And Deliver (Imp. Aust.) (Papillon) owned by Mark Lawrence & Catherine McManus

Best Terrier

Tamsam An Addictive Habit (Fox Terrier Smooth) owned by Sue Seddon & Pat Plimmer

Best Gundog

NZ Sup. Ch. Gwyndara Leave Me Breathless (Imp. Aust.) (Irish Setter) owned by Mark Lawrence, Cathrine McManus & Trevor and Leanne Jones)

Best Hound

Arjuna Get A Little High at Kana-Ka  (Whippet) owned by Jackie Newton-Williams

Best Working Dog

Ch. Merthyr Wanda Buck The System (Pembroke Welsh Corgi) owned by Lesley Chalmers

Best Utility

Ch. Melandar Fire And Ice (Siberian Husky) owned by Shona Prebble & Zarnia Cross

Best Non Sporting

Gr. Ch. Congistador U Wish (Great Dane) owned by B M C & H Tolley

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Championship Show

Saturday 8th August 2015

Judges:-

Duncan McAllister (Queensland) Toys

Dave Hill (Auckland) Terriers

Elizabeth Blake-Watts (Waihi) Gundogs

Duncan Schilling (Palmerston North) Hounds

Jennifer Atkinson (Huntly) Working

 Bill Townsend (Christchurch) Utility

James Patchett (Tauranga) Non Sporting

 Ray Greer (Auckland) Best in Show

Best in Show

Ch. Scarborough Tanks Alot  (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

 

Reserve Best in Show

NZ Sup. Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

Best Baby Puppy in Show

Lobelia Eeny Meeny Gangsta (Bull Terrier) owned by D & I Anderson & Pip Graham

Best Puppy in Show

Tonic "N" Ice of Kauriland (Rottweiler) owned by T. & J. Marsh

Best Junior in Show

Zeracious Locked And Loaded (Imp. Aust.) (Staffordshire Bull Terrier) owned by Clinton Hoeben

Best Intermediate in Show

 Melandar Summer-Shadow (Siberian Husky) owned by Zarnia Cross

Best New Zealand Bred in Show

Ch. Scarborough Tanks Alot  (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

Best Open in Show

NZ Sup. Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

Best Toy

Ch. Scarborough Tanks Alot  (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

Best Terrier

Aust. Ch. Anluan Travellin Man (Imp. Aust.) (Irish Terrier) owned by Diane Riley

Best Gundog

Ch Suedanka Benchmrk In Blue (Cocker Spaniel) owned by Amanda Calman

Best Hound

Kana-ka Lost In The Forest  (Whippet) owned by Jackie Newton-Williams

Best Working Dog

NZ Sup. Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

Best Utility

Melandar Summer-Shadow (Siberian Husky) owned by Zarnia Cross

Best Non Sporting

I Had A Dream at Taff (Min. Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

 

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Saturday 6th August 2016

Judges:-

Sharon Rennie (Blenheim) Toys

Peter Miller (Aust.) Terriers less Cairn Terriers

Ginette Loft (Aust.) Cairn Terriers

Lucy Murdoch (Napier) Gundogs

Diana Brennan (Aust.) Hounds

Lavina Diamanti (Blenheim) Working

 Catherine Loft (Aust.) Utility

Gary Withers (Auckland) Non Sporting

 Carole Long (Kaiapoi) Best in Show

 

Best in Show

Gr. Ch. I Had A Dream of Taff (Min Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

 

Reserve Best in Show

Gr. Ch. Parkavon Lord Nelson (Pekingese) owned by Mrs. G. Kelly & Keith Brown

Best Puppy in Show

Vindora Light My Fire with Chnred (Shih Tzu) owned by Diane Diane Boyd

Best Junior in Show

Ch. Corsair Moons A Balloon (Cocker Spaniel) owned by Beth Warman

Best Intermediate in Show

 Ch. Trevlac Totally Mac (Cairn Terrier) owned by Irene Calvert

Best New Zealand Bred in Show

Gr. Ch. Alyeshka Devils-Edge (Siberian Husky) owned by M. Quinn

Best Open in Show

Gr. Ch. I Had A Dream of Taff (Min Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

Best Toy

Gr. Ch. Parkavon Lord Nelson (Pekingese) owned by Mrs. G. Kelly & Keith Brown

Best Terrier

Ch. Charlemagne Louda Than Words (Fox Terrier Smooth) owned by C. Tolley

Best Gundog

Am, Can & NZ Ch Mar-k N Parkavons Midnight Eclipse (Imp. USA) owned by Keith Brown & Robbie Gray

Best Hound

Kana-ka Kaos On Ice  (Whippet) owned by Jackie Newton-Williams

Best Working Dog

NZ & Aust. Ch. Cordmaker Only Boys Aloud (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner & P. Kelly

Best Utility

Gr. Ch. Alyeshka Devils-Edge (Siberian Husky) owned by M. Quinn

Best Non Sporting

Gr. Ch. I Had A Dream of Taff (Min Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

Championship Show

Sunday 7th August 2016

Judges:-

David Fifield (Ohoka) Toys

Lucy Murdoch (Napier) Terriers

Diana Brennan (Aust.) Gundogs

Carole Long (Kaiapoi) Hounds

Sharon Rennie (Blenheim) Working

 Giselle Fletcher (Morrinsville) Utility

Catherine Loft (Aust.) Non Sporting

 David Fifield (Ohoka) Best in Show

 

Best in Show

Gr. Ch. I Had A Dream of Taff (Min Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

 

Reserve Best in Show

NZ Sup. & Spl Gr. Ch. Nidra Fortune Chest with Prestonville (Cavalier King Charles Spaniel) owned by Sue Pinnow

Best Puppy in Show

Hunterspark Miss Dmelza (Basset Hound) owned by Martin & Wendy Hewitt

Best Junior in Show

Ch. Walamara Rapid-Rise (Dobermann) owned by Robyn Thomas

Best Intermediate in Show

 NZ Ch. Sanmarlitch Moonshine Mango (Imp. Aust.) (Pointer) owned by Jenny Hamilton

Best New Zealand Bred in Show

Kana-ka Kaos On Ice  (Whippet) owned by Jackie Newton-Williams

Best Open in Show

Gr. Ch. I Had A Dream of Taff (Min Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

Best Toy

NZ Sup. & Spl Gr. Ch. Nidra Fortune Chest with Prestonville (Cavalier King Charles Spaniel) owned by Sue Pinnow

Best Terrier

Tamsam An Addictive Habit (Fox Terrier Smooth) owned by Sue Seddon & Pat Plimmer

Best Gundog

NZ Ch. Sanmarlitch Moonshine Mango (Imp. Aust.) (Pointer) owned by Jenny Hamilton

Best Hound

Kana-ka Kaos On Ice  (Whippet) owned by Jackie Newton-Williams

Best Working Dog

Ch. Stormwey Just So Cool (Pembroke Welsh Corgi) owned by Barbara hyde

Best Utility

Kursharn golden Witch (Samoyed) owned by Robert Bayly

Best Non Sporting

Gr. Ch. I Had A Dream of Taff (Min Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Championship Show

Saturday 8th August 2015

Judges:-

Duncan McAllister (Queensland) Toys

Dave Hill (Auckland) Terriers

Elizabeth Blake-Watts (Waihi) Gundogs

Duncan Schilling (Palmerston North) Hounds

Jennifer Atkinson (Huntly) Working

 Bill Townsend (Christchurch) Utility

James Patchett (Tauranga) Non Sporting

 Ray Greer (Auckland) Best in Show

Best in Show

Ch. Scarborough Tanks Alot  (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

 

Reserve Best in Show

NZ Sup. Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

Best Baby Puppy in Show

Lobelia Eeny Meeny Gangsta (Bull Terrier) owned by D & I Anderson & Pip Graham

Best Puppy in Show

Tonic "N" Ice of Kauriland (Rottweiler) owned by T. & J. Marsh

Best Junior in Show

Zeracious Locked And Loaded (Imp. Aust.) (Staffordshire Bull Terrier) owned by Clinton Hoeben

Best Intermediate in Show

 Melandar Summer-Shadow (Siberian Husky) owned by Zarnia Cross

Best New Zealand Bred in Show

Ch. Scarborough Tanks Alot  (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

Best Open in Show

NZ Sup. Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

Best Toy

Ch. Scarborough Tanks Alot  (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

Best Terrier

Aust. Ch. Anluan Travellin Man (Imp. Aust.) (Irish Terrier) owned by Diane Riley

Best Gundog

Ch Suedanka Benchmrk In Blue (Cocker Spaniel) owned by Amanda Calman

Best Hound

Kana-ka Lost In The Forest  (Whippet) owned by Jackie Newton-Williams

Best Working Dog

NZ Sup. Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

Best Utility

Melandar Summer-Shadow (Siberian Husky) owned by Zarnia Cross

Best Non Sporting

I Had A Dream at Taff (Min. Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

 

 

Championship Show

Sunday 9th August 2015

Judges:-

Elizabeth Blake-Watts (Waihi) Toys

Duncan McAllister (Queensland) Terriers

Kirsten Price (Greytown) Gundogs

Carole Long (Kaiapoi) Hounds

Keith Brown (Christchurch) Working

 Ray Greer (Auckland) Utility

Louise Harris (Christchurch) Non Sporting

 Beth Warman (Ohoka) Best in Show

Best in Show

NZ Sup. Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

 

Reserve Best in Show

Ch. Scarborough Tanks A Lot (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

Best Baby Puppy in Show

Lobelia Eeny Meeny Gangsta (Bull Terrier) owned by D & I Anderson & Pip Graham

Best Puppy in Show

Westfield Armadaus (German Shepherd Stock Coat) owned by J.K. Field

Best Junior in Show

Zeracious Locked And Loaded (Imp. Aust.) (Staffordshire Bull Terrier) owned by Clinton Hoeben

Best Intermediate in Show

 Ch. Garvagh Eternal Flame (Irish Setter) owned by Mark Lawrence & Catherine McManus

Best New Zealand Bred in Show

Ch. Scarborough Tanks A Lot (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

Best Open in Show

NZ Sup. Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

Best Toy

Ch. Scarborough Tanks A Lot (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

Best Terrier

Aust. Ch. Anluan Travellin Man (Imp. Aust.) (Irish Terrier) owned by Diane Riley

Best Gundog

NZ Sup.Ch. Gwyndara Leave Me Breathless (Imp. Aust.) (Irish Setter) owned by Mark Lawrence & Catherine McManus

Best Hound

Ch.Eaglestone Craskin  (Irish Wolfhound) owned by A. Sherwin & M. Crowley

Best Working Dog

NZ Sup. Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

Best Utility

Ch. Tennille So Whats The Gossip (Boxer) owned by Gail O'Keefe

Best Non Sporting

I Had A Dream at Taff (Min. Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

 

_________________________________________________________________

Saturday 2nd August 2014

Judges:-

Robert Ness (Christchurch) Toys

Jenny Hamilton (North Canterbury) Terriers

Louise Harris (Christchurch) Gundogs

Martin Hewitt (Ohoka) Hounds

Deborah Addenbrook (Whakatane) Working

 Desne Harris (Auckland) Utility

Lavina Diamanti (Blenheim) Non Sporting

 Alan Bradshaw (Christchurch) Best in Show

Best in Show

Aubernee Be My Jo-Jo  (German Shepherd (Stock Coat) owned by B. & F. Anderson

 

Reserve Best in Show

NZ Ch. Cordmaker Wearing Of The Green (Imp. Aust.) (Hungarian Puli) owned by Kathreen Stewart & Sue Huebner

Best Baby Puppy in Show

Parkavon Master Of The Class (Pekingese) owned by Keith Brown

Best Puppy in Show

Blackhills Rock N Roll at Riverlands (Smooth Fox Terrier) owned by Bill Stanley & Kelly Hooper

Best Junior in Show

Vanleighof's California-Crusn' (Bouvier Des Flandres) owned by Teresa Lawrence

Best Intermediate in Show

 Aubernee Be My Jo-Jo  (German Shepherd (Stock Coat) owned by B. & F. Anderson

Best Limit In Show

Trevalley Take Me To The River (Flat Coat Retriever) owned by Mr. A. Mrs. C. & Miss. A. Trevelyan

Best New Zealand Bred in Show

NZ Sup. & Aust. Sup. Ch Arawhiti Mr Fahrenheit (Eng. Springer Spaniel) owned by Nigel & Robynne Trainor

Best Open in Show

NZ Ch. Statuesque Trilogy (Imp. Aust.) (Griffon Bruxellois) owned by F. & L. Pieterse & Polly Middleton

Best Toy

NZ Ch. Statuesque Trilogy (Imp. Aust.) (Griffon Bruxellois) owned by F. & L. Pieterse & Polly Middleton

Best Terrier

Challenger Shades Of Black (Staffordshire Bull Terrier) owned by Mr. P. & Mrs. D. Day

Best Gundog

NZ Ch. Gwyndara Leave Me Breathless (Imp. Aust.) (Irish Setter) owned by Mark Lawrence & Catherine McManus

Best Hound

Ch. Hundale The Alchemist at Lena (Borzoi) owned by Pam Holmes

Best Working Dog

Aubernee Be My Jo-Jo  (German Shepherd (Stock Coat) owned by B. & F. Anderson

Best Utility

Ch. Zauberei Russian Magic Spell (Giant Schnauzer) owned by Leanne McTear

Best Non Sporting

I Had A Dream at Taff (Min. Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

 

 

Championship Show

Sunday 3rd August 2014

Judges:-

Jenny Hamilton (North Canterbury) Toys

Giselle Fletcher (Morrinsville) Terriers

Martin Hewitt (Christchurch) Gundogs

Desne Harris (Auckland) Hounds

Robert Ness (Christchurch) Working

 Lavina Diamanti (Blenheim) Utility

Deb Addenbrook (Whakatane) Non Sporting

 Geraldine Gulbransen (Palmerston Nth.) Best in Show

Best in Show

Ch. Scarborough Tanks A Lot (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

 

Reserve Best in Show

Ch. Belzand Captiva (Rottweiler) owned by Mike Bell & Craig Anderson

Best Baby Puppy in Show

Parkavon Master Of The Class (Pekingese) owned by Keith Brown

Best Puppy in Show

Blackhills Rock N Roll at Riverlands (Smooth Fox Terrier) owned by Bill Stanley & Kelly Hooper

Best Junior in Show

Vanleighof's California-Crusn' (Bouvier Des Flandres) owned by Teresa Lawrence

Best Intermediate in Show

 Ch. Scarborough Tanks A Lot (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

Best Limit In Show

Trevalley Take Me To The River (Flat Coat Retriever) owned by Mr. A. Mrs. C. & Miss. A. Trevelyan

Best New Zealand Bred in Show

Ch Suedanka Benchmrk In Blue (Cocker Spaniel) owned by Amanda Calman

Best Open in Show

Aust. & NZ Ch. Wulgar Triple H (Imp. Aust.) (Giant Schnauzer) owned by Leanne McTear & K. Frazer

Best Toy

Ch. Scarborough Tanks A Lot (Pug) owned by Wendy Schwalger & Julie Fifield

Best Terrier

Blackhills Rock N Roll at Riverlands (Smooth Fox Terrier) owned by Bill Stanley & Kelly Hooper

Best Gundog

Ch Suedanka Benchmrk In Blue (Cocker Spaniel) owned by Amanda Calman

Best Hound

NZ Ch. Glenfels Waltzing Matilda (Imp. Aust.) (Irish Wolfhound) owned by Jenny Benjamin

Best Working Dog

Ch. Moonstar Dream Weaver (Border Collie) owned by Mrs. C. Hill

Best Utility

Ch. Belzand Captiva (Rottweiler) owned by Mike Bell & Craig Anderson

Best Non Sporting

I Had A Dream at Taff (Min. Poodle) owned by Bill & Sheila Morris

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Championship Show

Sunday 4th August 2013

Judges:-

Patricia Nicholson (Morrinsville) Toys

Samantha Diggins (Wellington) Terriers

James Patchett (Tauranga) Gundogs

Jennifer Atkinson (Huntly) Hounds

Linda Strongman (Huntly) Working

 Caroline Matheson (Palmerston Nth.) Utility

Giselle Fletcher (Morrinsville) Non Sporting

 Keith Simmons (Hamilton) Best in Show

Best in Show

Am. Ch. Hillwood Alekai Walking On Water (Imp. USA)  (Std. Poodle) owned by Yvonne Smith & John Stanton

Reserve Best in Show

Aust. Gr. & NZ Gr. Ch. Keaton Kosciosko (Imp. Aust.) (Dachshund L.C.) owned by Beth Warman & Jim and Lyndall Black

Best Baby Puppy in Show

Kodo Romeo James (Akita) owned by Margaret Hippolite

Best Puppy in Show

Roshana Take Your Time (Labrador Retriever) owned by Vikki & Brent Hammond

Best Junior in Show

Parkavon Master-Of-The-Game (Pekingese) owned by Keith Brown & Anna Ancell

Best Intermediate in Show

 Ch. Westfield Sita (German Shepherd Dog) owned by J.K. & A.J. Field

Best Limit In Show

Roselane Tri To Keep A Secret (R.C. Collie) owned by Tracey McIntosh

Best New Zealand Bred in Show

Ch Arawhiti Wot U Look "N" At (Eng. Springer Spaniel) owned by Nigel & Robynne Trainor

Best Open in Show

Am. Ch. Hillwood Alekai Walking On Water (Imp. USA)  (Std. Poodle) owned by Yvonne Smith & John Stanton

Best Toy

Parkavon Master-Of-The-Game (Pekingese) owned by Keith Brown & Anna Ancell

Best Terrier

Ch Tamsam Trooping The Colour (Fox Terrier Smooth) owned by Sue Seddon & Pat Plimmer

Best Gundog

Ch Arawhiti Wot U Look "N" At (Eng. Springer Spaniel) owned by Nigel & Robynne Trainor

Best Hound

Aust. Gr. & NZ Gr. Ch. Keaton Kosciosko (Imp. Aust.) (Dachshund L.C.) owned by Beth Warman & Jim and Lyndall Black

Best Working Dog

Vanleighofs Kiss The Girls (Imp. Aust.) (Bouvier des Flandres) owned by T.D. Lawrence

Best Utility

Ch. Melandar Specforce (Siberian Husky) owned by Aidan and Monique Butterworth

Best Non Sporting

Am. Ch. Hillwood Alekai Walking On Water (Imp. USA)  (Std. Poodle) owned by Yvonne Smith & John Stanton


 

 

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Championship Show

Sunday 5th August 2012

Judges:-

Sue Chaytor (Cambridge) Toys

Jennifer Atkinson (Huntly) Terriers

Rosemary Weaver (Marton) Gundogs

Paul Robinson (Auckland) Hounds

Sharan Byrne (Christchurch) Working

 Ian Geddes-Cook (Tauranga) Utility

Lesley Chalmers (Kaiapoi) Non Sporting

 Annette Buxton (Hawkes Bay) Best in Show

Best in Show

Gr. Ch. Hunterspark Mr Bertie  (Basset Hound) owned by Telana Cloete & Anna Combrink

Reserve Best in Show

Ch. Melandar Simply Deevyne (Siberian Husky) owned by Rebecca Stewart and Shona Prebble

Best Baby Puppy in Show

Shakoca Total Eclipse (Cocker Spaniel) owned by Mrs. S. Pine

Best Puppy in Show

Tamsam The Ace Of Spades (Smooth Fox Terrier) owned by Pat Plimmer & Sue Seddon

Best Junior in Show

Ch. Oscar of Barramba (Pekingese) owned by Nicole Friel

Best Intermediate in Show

 Ch. Melandar Simply Deevyne (Siberian Husky) owned by Rebecca Stewart and Shona Prebble

Best Limit In Show

Rosshire Get ThePicture (Border Collie) owned by Ann Ross & Samantha Calvert

Best New Zealand Bred in Show

Ch Sittingbull Starz Of Grace of Brinsden (Bulldog) owned by A.J. & V.F. Botherway

Best Open in Show

Gr. Ch. Hunterspark Mr Bertie  (Basset Hound) owned by Telana Cloete & Anna Combrink

Best Toy

Ch. Oscar of Barramba (Pekingese) owned by Nicole Friel

Best Terrier

Ch Brixton Outrageous Fortune (Bull Terrier) owned by Gail O'Keefe

Best Gundog

NZ Ch Madison Walking On Sunshine to Trevalley (Imp. UK) (Flat Coat Retriever) owned by A. & C. & A. Trevelyan

Best Hound

Gr. Ch. Hunterspark Mr Bertie  (Basset Hound) owned by Telana Cloete & Anna Combrink

Best Working Dog

Vanleighofs Kiss The Girls (Imp. Aust.) (Bouvier des Flandres) owned by T.D. Lawrence

Best Utility

Ch. Melandar Simply Deevyne (Siberian Husky) owned by Rebecca Stewart and Shona Prebble

Best Non Sporting

Aust. & NZ Ch. Westpriors Black Giorgio (Imp. Aust.) (Min. Poodle) owned by Yvonne Smith & John Stanton